Skarga pauliańska- pomoc dla wierzyciela, gdy dłużnik pozbawia się majątku.

Skarga pauliańska- pomoc dla wierzyciela, gdy dłużnik pozbawia się majątku.

Rodzice decydujący się na rozstanie, dzielą między sobą obowiązki dotyczące dziecka. Wśród nich jest również obowiązek alimentacyjny. Przeważnie matka i ojciec spotykają się w sądzie, który mocą wyroku zobowiązuje jedno z nich do płacenia alimentów na rzecz dziecka.

skarga pauliańska

Alimenty są pieniędzmi na utrzymanie dziecka, jednak nie każdy rodzic wywiązuje się z obowiązku ich płacenia. W Polsce ściągalność alimentów jest znacznie mniejsza niż w innych krajach Europy, bowiem jedynie 20 % zobowiązanych rodziców płaci alimenty. Niektórzy „alimenciarze” wpłacają dosłownie po kilka złotych, byleby wykazać wolę spłaty. Inni zwalniają się z pracy, po to by pracować „na czarno”- wtedy komornik nie zajmuje ich wynagrodzenia. Jeszcze inni pozbywają się swojego majątku: nieruchomości, pojazdy, ruchomości- wszystko przepisują na inne osoby, np. na swoją rodzinę.

 

Jak wyegzekwować spłatę alimentów od kogoś, kto nie ma żadnego dochodu i jest pozbawiony majątku? Komornik może mieć z tym problem. W niektórych sytuacjach może pomóc skarga pauliańska.
 
 
Co oznacza i jak ją złożyć?
 
Skarga pauliańska jest to rodzaj pozwu, które składa się do sądu w celu wyegzekwowania należności od dłużnika.
Można ją złożyć wtedy, gdy dłużnik przepisze w darowiźnie swój majątek (nieruchomości, samochody, kosztowne ruchomości) na osobę trzecią, tym samym oszukując wierzyciela i działając na jego niekorzyść (według KC art. 527-534).
 
Roszczenie pauliańskie złożone w odpowiednim czasie (jak najszybciej) może być jedyną skuteczną metodą na odzyskanie długu. Należy pamiętać, że po 5 latach od momentu wyzbycia się majątku przez dłużnika, sprawa się przedawni i skarga pauliańska będzie niemożliwa.
 
 
Przykład:
1 lutego sąd zasądził alimenty od rodzica na rzecz małoletniego dziecka. Po uprawomocnieniu wyroku zobowiązany rodzic wciąż nie płacił.  1 czerwca drugi rodzic, będący pełnomocnikiem dziecka, złożył wniosek do komornika sądowego. 10 czerwca rodzic- dłużnik przepisał notarialnie cały swój majątek (dom i samochód) na swoje rodzeństwo. Jednakże dalej mieszka w domu, który prawnie do niego nie należy. Przez czynności przepisania majątku dłużnik stał się niewypłacalny.
Jest to powód do złożenia roszczenia pauliańskiego, bowiem dłużnik prawdopodobnie ma na celu oszukanie wierzyciela.
 
 
Jeżeli dłużnik sprzedaje swój majątek, należy udowodnić, że osoba trzecia (kupujący) wie o zamiarze pokrzywdzenia wierzyciela (przez niewypłacalność dłużnika).
 
 
Dobra kancelaria prawnicza pomoże w całym procesie dotyczącym skargi pauliańskiej. Ważne, by odpowiednio złożyć takie powództwo, ponieważ wielu rodziców zobowiązanych do płacenia alimentów stara się ominąć prawo
i niestety często im się to udaje.

Artykuł sponsorowany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.