Oświetlenie w pokoju dziecięcym. Na co zwrócić uwagę?

Oświetlenie w pokoju dziecięcym. Na co zwrócić uwagę?

Oświetlenie w pokoju dziecięcym jest bardzo ważnym elementem, zwłaszcza gdy pociechy spędzają tam dużo czasu, a my rodzice, musimy dbać przecież o oczy naszych pociech. Nieodpowiednie lampy mogą uszkodzić wzrok.

Oświetlenie w pokoju dziecięcym
Na co warto zwrócić uwagę kupując oświetlenie?
Nie ukrywam, że moją uwagę przyciąga wygląd, gdyż lampa musi pasować wizualnie do wystroju. Na rynku jest dostępnych wiele wzorów, kształtów i kolorów oświetlenia, więc z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Np.: http://www.e-klosz.pl/
Jeżeli pokój dziecięcy jest mały możemy pozwolić sobie na jedną centralnie zamieszczoną na suficie lampę i mniejszą lampkę nocną. W przypadku kiedy pomieszczenie jest duże należy pomyśleć o dodatkowym górnym oświetleniu. Tak, aby światło było równomiernie rozproszone.
Pamiętajmy, że małym dzieciom bardziej służy łagodne, ciepłe światło, aniżeli mocne i ostre.
Według mnie w dziecięcym pokoju bardziej sprawdzają się płaskie kinkiety i plafony. Mieliśmy kiedyś wiszący żyrandol i pomimo tego, że był wysoko, często był zahaczany podczas zabawy.
Obecnie moje dzieci mają lekko odstający od sufitu plafon z trzema żarówkami LED. Światło jest jasne, dobrze rozproszone a oczy się nie męczą. Wybraliśmy kolor srebrny, ponieważ pasuje on praktycznie do każdej innej barwy, więc w razie remontu nie trzeba będzie go zmieniać.
Lampka nocna jest przydatna podczas czytania książek na dobranoc oraz po to, by dzieci miały poczucie bezpieczeństwa i się nie bały. Długo korzystaliśmy w naszym domu z małej lampki podłączonej do kontaktu, która miała czujnik ruchu. Teraz moje dzieci mają lampkę nocną, w której jest kilkanaście malutkich żaróweczek LED. Można regulować natężenie światła, dzięki czemu służy zarówno do czytania, jak i do zasypiania. Nasza lampka ma akumulator, dzięki czemu mam pewność, że dzieci nie zrobią sobie krzywdy.
Warto zwrócić uwagę na włączniki– dobrze byłoby, gdyby większe dzieci, które same włączają i wyłączają lampki, miały taki włącznik pod ręką.
Starsze dzieci, które chodzą już do szkoły, potrzebują również lampki na biurko. Lampkę taką ustawia się w zależności od tego, którą ręką pisze dziecko: jeśli jest praworęczne, lampka stoi z lewej strony i odwrotnie, jeśli dziecko trzyma długopis w lewej ręce ustawmy oświetlenie z prawej strony. Jeżeli Wasze dzieci mają w swoim pokoju telewizor, uczcie je, żeby nie oglądały go przy wyłączonym świetle, ponieważ to bardzo męczy oczy.

Zauważyłam, że w okresie świątecznym rodzice zawieszają w pokojach swoich dzieci lampki choinkowe. Super efekt, owszem. Trzeba jednak uważać na wysokość, na którą przywiesza się światełka. Kiedy zrobimy to za nisko- dzieci mogą je zerwać i zawiesić sobie np. na szyi. Zwłaszcza małe dzieci, którym do głowy mogą przyjść różne dziwne pomysły.
Bezpieczeństwo przede wszystkim.

Artykuł sponsorowany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.