Wyprawka do pierwszej klasy- o czym musisz pamiętać?
Wakacje powoli dobiegają końca, dzieci wciąż odpoczywają i korzystają z braku szkolnych obowiązków. Sierpień jest idealnym momentem na szykowanie się do szkoły. Wyprawka do pierwszej klasy jest niemałym wyzwaniem dla rodzica.
Większość zakupów wykonuję przez internet, ponieważ oszczędzam w ten sposób czas i pieniądze. Mając porównanie cenowe oraz podgląd na dostępność produktów, nie muszę spędzać na zakupach wielu godzin, w poszukiwaniu niezbędnych rzeczy.
Druga połowa sierpnia to ostatnia chwila na skompletowanie wyprawki szkolnej. Do pierwszego dzwonka jeszcze dwa tygodnie, toteż wszystkie rzeczy zakupione w sieci, zdążą dojechać. Jeżeli nie masz listy zakupów ze szkoły, możesz skorzystać z poniższej. Przy każdej pozycji dodam link z porównywarki Ceneo, aby łatwiej było znaleźć dany produkt. Na dole znajdziecie check-listę w formacie pdf do druku.
Warto robić wyprawkę z dzieckiem, może ono wybierać np. wzory rzeczy z listy. Pójście do szkoły jest bardzo ważnym, stresującym wydarzeniem, a wspólne robienie zakupów oswaja naszą pociechę z nadchodzącym rokiem szkolnym.
Wyprawka do pierwszej klasy:
- Plecak – najważniejsza pozycja na liście: musi mieć usztywnione plecy oraz szerokie ramiona, w trosce o kręgosłup. 3-komorowy spokojnie pomieści książki, śniadaniówkę oraz strój sportowy.
- Piórnik – powinien być otwierany, aby dziecko szybciej mogło znaleźć potrzebne mu przybory.
- Worek na obuwie zmienne oraz sportowe (na w-f) – 2 szt.
- Strój na w-f: wygodne obuwie sportowe na jasnej podeszwie oraz biała koszulka i ciemne (czarne lub granatowe) spodenki (krótkie + długie dresowe). Najlepiej zaopatrzyć się w 3 koszulki oraz 2 pary spodenek- niekiedy zajęcia w-f są dwa dni pod rząd.
- Strój galowy- dziewczynki: biała bluzka + granatowa/ czarna spódniczka, chłopcy: biała koszula + granatowe/ czarne spodnie.
- Śniadaniówka– pomimo jedzenia obiadów w szkole, młody uczeń i tak będzie nosił ze sobą śniadaniówkę.
Jeżeli w szkole jest basen- należy przyszykować również wyprawkę na zajęcia pływania:
- ręcznik- np szybkoschnący.
- czepek basenowy i ewentualnie okulary.
- klapki basenowe.
Wyposażenie piórnika:
- ołówki : 2 szt.- dostępne są zarówno tradycyjne, jak i trójkątne.
- Kredki – ołówkowe, najwygodniejsze są trójkątne, dobrze trzyma je się w ręku.
- nożyczki– bezpieczne, zaokrąglone.
- gumka do zmazywania– 2 szt. (bardzo często się gubią i szybko trzeba dokupywać kolejne ;)).
- temperówka– np z zamykanym pojemniczkiem.
- klej w sztyfcie– biały, tradycyjny.
- linijka– 20 cm będzie wystarczająca.
- flamastry
Artykuły plastyczne:
- farby plakatowe– 20 ml, 12 kolorów.
- pędzle– 2 cienkie + 2 grubsze.
- kubek na wodę– najlepiej zamykany, aby woda się nie wylewała.
- blok techniczny A4: kolorowy + biały.
- blok rysunkowy A4: kolorowy + biały.
- bibuła– przeważnie wymagane są 2 kolory, można kupić zestaw kilku odcieni.
- plastelina– najlepiej kiedy opakowanie posiada ok. 12 kolorów.
- pastele olejne.
- zeszyt papierów kolorowych: tzw. wycinanki, format A4.
- papierowe teczki z gumką, format A4- 2 szt. (na prace plastyczne i zadania domowe).
- teczka tekturowa (kuferek z rączką), która pomieści wszystkie artykuły plastyczne.
- 16 kartkowy w trzy linie- 2 szt. (jęz. polski i jęz. angielski).
- 16 kartkowy w kratkę- 2 szt. (edukacja matematyczna i religia).
- 32 kartkowy w kratkę- 1 szt. (dzienniczek/ zeszyt korespondencyjny).
- zeszyt z pięciolinią- 1 szt. (edukacja muzyczna).
- okładki– na zeszyty format A5- 5 szt.
Szykując wyprawkę do pierwszej klasy musimy pamiętać, że dziecko nie będzie potrzebować kalkulatora naukowego, cyrkla, bloku milimetrowego, a nawet długopisów w nadmiarze (przeważnie uczniowie piszą ołówkami). Warto natomiast zaopatrzyć pierwszoklasistę w większą ilość gumek do ścierania, ołówków, temperówek oraz koszulek na zajęcia wychowania fizycznego. Zeszyty również się przydadzą.
Książki są refundowane, więc odpada spory koszt. Budżet państwa sponsoruje podręczniki, których komplet przeznaczony jest dla 3 roczników. Jeśli książki zostaną zniszczone, należy je odkupić. Dlatego po otrzymaniu podręczników warto pamiętać o okładkach.
Szkoły czasem wymagają dokupienia ryzy papieru ksero oraz po paczce chusteczek mokrych i suchych.
Wszystkie rzeczy powinny być podpisane (imię, nazwisko, klasa), łącznie z kredkami oraz odzieżą. Często zdarza się, że ktoś w klasie ma takie same przybory i może dojść do nieporozumienia. Podpisać je można np cienkim markerem permanentnym (wodoodpornym) lub za pomocą naprasowanych metek.
Kompletowanie wyprawki wcale nie jest takie proste, to tylko pozory. Tak naprawdę to bardzo ciężkie zadanie dla rodzica, zwłaszcza jeśli robi to pierwszy raz. Wiele firm oferujących przybory w różnych wzorach, kształtach czy nawet zapachach (!) sprawia, że można mieć dylemat przy wyborze najprostszych rzeczy. Trzeba zachować zdrowy rozsądek i umiar, a także pamiętać o tym, że wyprawka szkolna to dopiero początek wydatków. Wrzesień jest takim magicznym miesiącem, w którym zanim się zorientujemy, wydajemy w placówkach pół wypłaty, zwłaszcza kiedy mamy więcej niż jedno dziecko.
Post napisany we współpracy z Ceneo. Podane linki są afiliacyjne, co oznacza, że z każdego Waszego kliknięcia mogę otrzymać kilka groszy, które zostaną spożytkowane na utrzymanie domeny i serwera 😉
Artykuł sponsorowany.