Plusy i minusy pracy zdalnej. Zobacz, czy warto pracować zdalnie!

Plusy i minusy pracy zdalnej. Zobacz, czy warto pracować zdalnie!

Cześć! Dziś podzielę się z Wami swoimi spostrzeżeniami na temat pracy niestacjonarnej. Niedługo minie rok, odkąd pracuję zdalnie, w domu. Co robię? Głównie wykonuję zadania asystentki, copywritera, managera oraz handlowca. Pokażę Wam plusy i minusy pracy zdalnej.

Nie da się ukryć, że praca zdalna różni się od tej wykonywanej stacjonarnie. Każda z nich ma swoje dobre i złe strony, w dzisiejszym poście przybliżę Wam pracę zdalną i napiszę o jej wadach oraz zaletach.

plusy i minusy pracy zdalnej

Wady:
  1. Brak ludzi. Brak rozmów, żartów, takiej odskoczni od pracy. Przydałaby się niekiedy tzw. przerwa na „papieroska”.
  2. Rozgraniczenie pracy od domu, zwłaszcza kiedy pracujesz w miejscu zamieszkania. Ważne jest, by nie wykonywać obowiązków domowych w czasie, który powinien być poświęcony na pracę.
  3. Dbanie o swój rozwój zawodowy. Brak szkoleń odgórnych, czy nowości zasłyszanych od kolegi z biurka obok. Żeby być na bieżąco oraz iść do przodu trzeba samemu sięgać po informacje.
  4. Nieregularny dochód, w zależności od zleceń. Niestety praca zdalna rzadko jest pracą na etacie, z umową o pracę. Najczęściej jest to umowa zlecenie, o dzieło lub własna działalność. Podsumowując: nie pracujesz- nie zarabiasz.
  5. Większość osób nie traktuje pracy zdalnej poważnie. Bardzo często można usłyszeć: „Przecież i tak siedzisz w domu”.
  6. Remonty u sąsiadów- potrafią czasem wyprowadzić z równowagi i skutecznie przeszkadzają w pracy.
  7. Podjadanie. Cóż, lodówka jest blisko… Trzeba wcześniej szykować sobie posiłki, tak jakbyśmy wychodzili do biura.
  8. Łatwo zostać pracoholikiem. Kiedy nie kończymy pracy, wciąż w niej jesteśmy…
Zalety:
  1. Wolność i elastyczny czas pracy. To Ty decydujesz, w jakich godzinach będziesz pracować. Nie ma problemu, jeżeli musisz iść do lekarza lub wcześniej odebrać dziecko ze szkoły. Możesz pracować w nocy, w ciągu dnia, w weekendy. Najważniejsze są efekty i terminy.
  2. Więcej czasu. Oczywiście zależy to od dobrej organizacji. Jeżeli tak jest, robisz, co masz zrobić i masz wolne, nie musisz siedzieć całych 8 godzin za biurkiem.
  3. Brak rozpraszaczy. Pod warunkiem, że sąsiedzi nie robią aktualnie remontu, a Ty nie zajmujesz się domowymi obowiązkami, nie włączasz TV i nie wisisz na prywatnym telefonie 😉
  4. Oszczędność czasu i pieniędzy na dojazdy do pracy. Uwierz, cudowne jest życie codzienne bez korków.
  5. Dowolność miejsca. Biuro coworkingowe, dom, ulubiona kawiarnia, park? Ogranicza Cię tylko zasięg i dostęp do internetu. No i pogoda, jeżeli wybierzesz plener.
  6. Brak stresu związanego z nowym miejscem pracy.
  7. Zdolności organizacyjne, których się nauczysz podczas takiej pracy, przydadzą się później w życiu codziennym. Od początku trzeba jednak solidnie nad nimi pracować. Nie ma, że boli…
  8. Swoboda. Zwłaszcza jeżeli chodzi o dress code. Nikt nie wymaga od Ciebie biurowego look’u, nie trzeba chodzić w szpilkach i męczyć nóg. Chcesz pracować w piżamie lub dresie, proszę bardzo! Aczkolwiek nie przesadzaj, bo się rozleniwisz 😉
  9. Dopasowanie pracy do życia rodzinnego. Wielki plus, zwłaszcza dla rodziców. Choroba, przedstawienie w przedszkolu, spacer, wagary? Wszystko dozwolone, bez stresu, że szef nie pozwoli Ci wyjść wcześniej.
  10. Nikt Ci nie stoi nad głową. Dlatego bardzo ważna jest samokontrola, trzeba się pilnować i unikać wszelkich rozpraszaczy. Ja np. bardzo rzadko korzystam z Facebooka na komputerze. Najgorszy czasowstrzymywacz.
  11. Nigdy, ale to nigdy … nie spóźnisz się do pracy! Chyba że masz umówiony kontakt na konkretną godzinę i zaśpisz 😉

Praca zdalna nie jest jednak dla każdego. Mnie się bardzo podoba, choć nie ukrywam, są dni, że wolałabym wyjść „z domu”. Potem przypominam sobie czasy, w których pracowałam na co dzień wśród ludzi… i przechodzi mi niechęć do pracy zdalnej.

Każdy, kto pracuje wydajniej w ciszy, spokoju i bez otoczenia ludzi, poradzi sobie, pracując zdalnie. Zwłaszcza introwertycy. 

Warto jest raz na jakiś czas zmienić miejsce pracy, tak by się nie „wypalić” za szybko. Praca zdalna cechuje się specyficzną komunikacją, ponieważ nie mamy możliwości zadania pytania współpracownikowi lub szefowi i uzyskania szybkiej odpowiedzi. Najczęściej można się porozumieć mailowo, czy też telefonicznie, jednak nie zawsze można swobodnie porozmawiać. Niekiedy trzeba poczekać albo rozwiązać sprawę samodzielnie.

Praca zdalna wymaga olbrzymiej samodyscypliny i samokontroli. Nie masz nad sobą szefa, który Cię motywuje, dopinguje, czy pogania. Dlatego, jeżeli brak Ci silnej woli oraz umiejętności organizacyjnych, przemyśl czy nie lepiej pracować stacjonarnie. Chyba że zastanawiasz się nad zmianą formy pracy i masz możliwość pracy zdalnej na „próbę”. Wtedy nie zastanawiaj się i próbuj!

Macie doświadczenie w tym temacie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.